PRESELECȚIA TINERELOR TALENTE PENTRU „FESTIVALUL TINERILOR”

CLASIC / JAZZ&POP

EDIȚIA A IV-A

1 – 15 Aprilie 2024

Filarmonica Pitești va organiza “Festivalul Tinerilor”, ediția a 4-a, eveniment ce se adresează tinerilor talentați, cu vârsta de până în 19 ani, ce cântă la un instrument sau sunt soliști vocali și doresc să devină cunoscuți.

• În juriu, pe lângă colegi din Orchestra Simfonică a Filarmonicii Pitești, și nume importante din plan național: Răzvan Stoica, Andrei Tudor, Ozana Barabancea, Ștefan CazacuEmil Vișenescu și Ștefan Doniga!
  • Candidații trebuie să încarce o înregistrare video pe platforma online  Youtube sau Facebook cu interpretarea proprie a unei piese (ex. 2 părți dintr-un concert sau o piesa ce conține pasaje de virtuozitate dar și lente) din repertoriile muzicii clasice (lucrare ce poate fi interpretată cu acompaniament de orchestră pentru concertul de gală din data de 30 mai 2024), respectiv jazz-pop (pentru concertul de gala din data de 31 mai 2024), iar apoi sa transmită linkul la adresa de email festivalultinerilor2024@filarmonica-pitesti.ro alături de CV sau o scurtă biografie.
  • Un juriu, format din muzicieni ai filarmonicii dar și din muzicieni de seamă din plan național, va evalua cererile primite pe cele două secțiuni: muzică clasică, respectiv jazz-pop.
  • Așadar, cei clasați în primele 6 locuri la secțiunea muzică clasică vor debuta într-un concert alături de Orchestra Simfonică a Filarmonicii Pitești, în data de 30 mai 2024.
  • La secțiunea muzică clasică, pe lângă colegi din Orchestra Simfonică, în juriu se mai află violonistul Răzvan Stoica, violoncelistul Ștefan Cazacu, clarinetistul Emil Vișenescu și pianistul Ștefan Doniga.
  • Apoi, cei clasați în primele 10 locuri la secțiunea jazz-pop vor debuta într-un concert alături de Band-ul Filarmonicii, în data de 31 mai 2024 (câștigătorii trebuie să aibă și partiturile pentru piesele respective).
  • La secțiunea jazz-pop, pe lângă colegii din Band, în juriu se mai află dirijorul Andrei Tudor și solista Ozana Barabancea.
  • Perioada de înscrieri este 1 – 15 aprilie (prima etapa) iar rezultatele finale în urma dezbaterilor în cadrul comisiilor (etapa a 2-a) vor fi afișate în data de 6 mai pe pagina de Facebook a Filarmonicii Pitești.
  • Succes!

festivalultinerilor2024@filarmonica-pitesti.ro

Clasic (prima etapă)

Candidații înscriși pentru preselecția soliștilor concertului de gală al Orchestrei Simfonice a Filarmonicii Pitești, dirijată de maestrul Tiberiu Dragoș Oprea din cadrul Festivalului Tinerilor Ediția 2024, sunt:

(în ordine aleatorie)

Teodor Nectarie Buescu (vioară), Ionuț Elis Gheorghe (vioară), Maria Niță (canto), Ana Maria Cobzaru (vioară), Filip Cușmir (vioară), Matei Stefan Ciobanu (fagot), Antoniu Cezar Mihalache (vioară), Ecaterina Ceauși (vioară), Valentin Rotar (vioară), Tudor Bogdan Voicu (vioară), Nicolas Matei (clarinet), Raluca Gheboianu (violoncel), Lois Muntean (vioară), Ontiel Vinsch (corn francez), Lisa Ciuculescu (pian), Ștefan Holiartoc (corn francez), Ana Chirilă (vioară), Maria Băncilă (canto), Mario Stanciu (clarinet), Ioana Andreescu (pian), Ștefania Turcu (vioară), Partick Andrei Stan (clarinet), Ilinca Chiriță-Barbu (flaut), Antonio Lişiță (clarinet), Ruben Ghidiceanu (pian), Alexandra Barbosa (oboi), Sabina Gabriela Itcus (flaut), Eva Dumitru (vioară), Maria Ionela Gheba (vioară), Vlad Stoi (vioară), Ilinca Din (nai), Alexia Ivan (fagot), Maria Mirea (vioara), Izabela Calina (canto), Maria Cazacu (canto), Maria Tomescu (oboi), Paulo Ilie Ontelo (clarinet), Ioan Cristian Modrescu (clarinet), Ioana Alexandra Mircea (vioară), Cristian Stefan Constantin (vioară), Bianca Raisa Zaboloteanu (clarinet), Maria Larisa Dumitrescu (violoncel), Sonia Crăciun (pian), David Nichita (violoncel), Inya Cutova (pian), Stefan Sandu (violoncel), Rareș Dumitru Sandu (vioară), Costin David Petre (pian), Robert Bașcoveanu (pian), Antonio Alexandru Tărău (clarinet), Daniel Anton Palu (violoncel), Sultan Negoiță Robert Iulian (vioară), Anthuza Georgescu (canto), Gruia Ioan Soare (pian), Ionuț Petrișor (clarinet), Tiago Suma (violoncel), Miruna Mihaela Măciuca (pian), Bogdan Miu (pian), Iancu David (vioară), Ruxandra Țoța (violoncel), Anna Komusinski De Alba (violoncel), Adnana Evelina Moga (canto), Ioan Tudor (violoncel).

Jazz&Pop (prima etapă)

Candidații înscriși pentru preselecția soliștilor concertului de gală al BANDULUI FILARMONICII PITEȘTI din cadrul Festivalului Tinerilor Ediția 2024, sunt:

(în ordine aleatorie)

Evelina Cebuc, Ioana Sorescu, Luana Toader, Noa Suma, Ramona Dumitrache, Mihaela Cristina Militaru , Sofia Teodorescu, Diana Stănciuleasa, Alessia Popa, Maria Nicoleta Manolache, Maria Niță, Ana-Maria Rădău, Maria Ciucă.